Jak zažít hrát s hudebním doprovodem

Co je to hudební doprovod k písničce a proč s ním cvičit a hrát?

Tento článek jsem napsal proto, že vím přesně, proč začít hrát s hudebním doprovodem a zdokonalit se ve hře na hudební nástroj. Chci pomoci vám, ostatním muzikantům i začínajícím překonat tu prvotní bariéru strachu, že vlastně nevíte, co si pod pojmem hudební doprovod k písničce představit.

1

Možná víte, že byste chtěli zkoušet na hudební nástroj s hudebním podkladem a už jste se rozhodli, že se do toho pustíte … jenže co to vlastně je? Možná máte tušení, ale není vám úplně jasné, co si pod tím pojmem představit. Nuže představte si přesně to, co teď čtete.

Hudební doprovody k písničkám jsou naaranžované podklady za účelem zdokonalení hry na hudební nástroj, nebo zpěvu. Nahrávají se ze tří až šestnácti hudebních stop převážně pak z bicího partu, basové stopy a melodické linky.

Seskupením a zpracováním v hudebním sequenceru vznikne doprovod k písničce. Specifikem hudebního podkladu je, že se jedná o elektronickou hudební doprovodnou kapelu v hudebním formátu MP3 ve dvou provedení. Doprovod A je s melodickou linkou a doprovod B je bez melodické linky.

Doprovody k písničce jsou určeny pro začínající muzikanty, kteří se můžou inspirovat pro začátek hraní na nástroj a pokročilí hudebníci si rádi s podkladem ihned zahrají.

Procvičíte dobře rytmiku s melodickou linkou a máte dobrý pocit, že hrajete s doprovodem celé kapely a hlavně z pohodlí vašeho domova.

Osobně jsem naučil hrát s motivací na hudební nástroje desítky klientů a žáků. Těmto začínajícím i pokročilejším hudebníkům jsem postupně zařadil do individuální výuky hry na hudební nástroj nové inspirativní vyučovací metody.

Vždycky to tak ale nebylo.

Kdybych pět let zpátky v hudební učebně posadil žáka či klienta a řekl mu, ať mi zahraje s hudebním doprovodem a přetransponuje písničku, pravděpodobně by zmateně koukal a nevěděl by o co jde. Možná jste to zažili při výuce na hudební nástroj taky.

S hudebním podkladem cvičíte a hrajete převážně za účelem zdokonalení hry na váš oblíbený hudební nástroj. Ale někteří si s doprovodem k písničce klidně rádi zazpívají jen tak pro radost.

Vybraná skladba by se měla hlavně líbit aby vás cvičení a hraní na nástroj bavilo. Pamatujte si, že hraní s doprovodem k písničce je zábavná činnost.

2

Mít dobrý pocit s dobře zahrané písničky jak pro sebe, tak pro ostatní je k nezaplacení.

I když proč se nenechat finančně ohodnotit, když odvedu kvalitní práci a jsem expert v muzicírování na svůj hudební nástroj s kapelou, nebo v nahrávacím studiu?

,, Ale já nechci hrát a zkoušet s hudebním doprovodem“, říkáte si. ,, Nejsem tak dobrý muzikant a nemám na to ani vrozený talent“. Tak tady vás uklidním. S hudebním podkladem nemusíte hrát a zkoušet hned teď. Ten kdo s doprovodem bude cvičit a hrát, by měl obvykle počítat s tím, že se bude učit hrát s doprovodem k písničce.

Časový rozsah samozřejmě závisí na zkušenostech muzikanta.

Někdy vše dokonale zahrajete hned při prvním naposloucháním, někdy budete potřebovat zahrát skladbu s hudební doprovodem vícekrát. Striktní pravidlo je, čím více skladbu budete zkoušet hrát, opakovat si jí, tím budete dokonalejší muzikant.

Hudební doprovod k písničce můžete spustit v jakémkoli stolním a přenosném přehrávači mp3. Předpokladem zvládnutí hry s doprovodem je stoprocentní rytmika na váš nastroj. Pokud s rytmikou pokulháváte, doporučuji zatím zkoušet s metronomem, než docílíte požadovaného tempa v hudebním doprovodu.

Doporučuji nejprve pečlivě naposlouchat hudební doprovod s melodickou linkou A, a pak začít zkoušet hrát. Je to podobné, jako když v rádiu slyšíte písničku, která se vám líbí a začnete si společně pobrukovat. Improvizace a hraní dané skladby bez not daleko rychleji rozvijí hudební sluch, který je v hudbě důležitější než zrak, který potřebujeme spíše na čtení not.

3

Je velkou výhodou znát noty při nacvičování, např. melodické linky v doprovodu, ale taky návykovou hrozbou, že si bez not nezahrajete vůbec nic.

Zde platí pravidlo dobrého muzikanta, že sluch znamená víc než zrak. Na základní škole si dobře pamatuji, jak jsem četl z knihy básničku a učil se jí recitoval zpaměti. Je to úplně to samé. Nesoustřeďte se pouze na noty, ale snažte se hudbu více vnímat.

Pokud zvládnete zahrát doprovodnou i melodickou část na váš hudební nástroj, pak hrajte s doprovodem B, který nemá melodickou linku. Tady si můžete představit, že hrajete jako sólista s doprovodem celé kapely.

Ne každému z nás se dobře hraje ve stejné stupnici a proto je tady možnost doprovodnou skladbu za příplatek přetransponovat do vámi vybrané tóniny. To samé platí o intonaci hlasu pokud písničku zpíváte.

Mějte na paměti, že trpělivost růže přináší a tady to platí dvojnásob.

Moje profesorka hudby mi pokaždé kladla na srdce, až to zahraješ tisíckrát, tak to budeš umět. A měla pravdu.

Hodně štěstí a bavte se !!!

Držím vám palce a těším se na vaši zpětnou vazbu.

DSC_0149

Roman Ernest – lektor hudby a aranžér

,,Pokud při čtení tohoto článku narazíte na něco, co vám nebude jasné, nebo se budete chtít zeptat, neváhejte mi napsat. A když i otázky mít nebudete, budu moc rád, když mi napíšete, jak vám hudební podklady pomohly a co se vám na nich líbilo.

Prohlášení !!!

Tyto hudební doprovody k písničkám jsou pro soukromé užití. Nejsou vhodné a licencovány pro veřejné a komerční využití.